• შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადება შპს „ონლაინ მეჯიქის” დალუქვასთან დაკავშირ...
მიმდინარე წლის 29 ნოემბერს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე განხორციელდა საგამოძიებო მოქმედებები შპს „ონლაინ მეჯიქში", რის შედეგადაც მოხდა აღნიშნული ფიტნესკლუბის დალუქვა.
გამოძიების დაწყებას საფუძვლად დაედო საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს შრომის პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტიდან შინაგან საქმეთა სამინისტროში რეაგირების მიზნით გადმოგზავნილი მასალები.
კერძოდ, მასობრივი ინფორმაციის საშუალებით ცნობილი გახდა, რომ შპს "ონლაინ მეჯიქი" ე.წ. "რეფორმერი ფიტნესი" არ დაემორჩილა „იზოლაციისა და კარანტინის წესების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 23 მაისის №322 დადგენილებით გათვალისწინებულ შეზღუდვებს, გააგრძელა სპორტული/სავარჯიშო დარბაზის ფუნქციონირება, რის გამოც საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(10)-ე მუხლის თანახმად, 2020 წლის 28 ნოემბერს დაჯარიმებულ იქნა 10 000 ლარით.
აღნიშნულის შემდეგ, 2020 წლის 29 ნოემბერს შრომის პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტმა განმეორებით განახორციელა შპს "ონლაინ მეჯიქის" ე.წ. "რეფორმერი ფიტნესის" ინსპექტირება, რა დროსაც აღმოჩნდა, რომ ადმინისტრაციული სახდელის დაკისრების მიუხედავად, კომპანია კვლავ აგრძელებდა საქართველოს მთავრობის დადგენილებით აკრძალულ ეკონომიკურ საქმიანობას.
ინსპექტირების მასალები შემდგომი რეაგირებისთვის გადმოიგზავნა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში, რის საფუძველზეც დაიწყო გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 248-ე პრიმა მუხლით.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 248 -ე პრიმა მუხლის თანახმად, იზოლაციის ან/და კარანტინის წესის დარღვევისათვის ადმინისტრაციულ სახდელდადებული პირის მიერ იგივე ქმედების განმეორებით ჩადენა იწვევს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას. კერძოდ, იურიდიული პირის შემთხვევაში დაჯარიმებას, საქმიანობის უფლების ჩამორთმევას, ასევე მის მიმართ ლიკვიდაციისა და დაჯარიმების ღონისძიების ერთობლივად გამოყენების შესაძლებლობას, ხოლო ფიზიკური პირის შემთხვევაში - შინაპატიმრობას ექვსი თვიდან ორ წლამდე ან/და თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამ წლამდე ვადით.

• Statement of the Ministry of Internal Affairs regarding the sealing of ”Online M...
On November 28 of the current year, due to the urgent necessity, the Adjara Police Department of the Ministry of Internal Affairs carried out investigative activities in "Online Magic" Ltd, as a result of which the mentioned fitness club was sealed.
The investigation was launched on the basis of the materials forwarded from Labor Conditions Inspection Department under the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia to the Ministry of Internal Affairs for further response.
In particular, through the mass media sources it became known that "Online Magic" Ltd, the so called "Reformer Fitness" club did not obey the restrictions defined by resolution N322, "On Approval of Isolation and Quarantine Rules” adopted by the Georgian government in May 23, 2020 and continued the operation, due to which, “Online Magic" Ltd was fined with 10 000 GEL according to Article 42 (10) of the Code of Administrative Offenses of Georgia.
After the mentioned fact, on November 29, 2020, the Department of Labor Conditions Inspection conducted secondary inspection of "Online Magic" Ltd, the so called "Reformer Fitness", which revealed that despite the administrative penalty, the company continued economic activities prohibited by the Resolution of the Government of Georgia.
The inspection materials have been forwarded to the Ministry of Internal Affairs of Georgia for further response, on the basis of which an investigation was launched under Article 2481 of the Criminal Code of Georgia.
As it is known to the public, according to Article 248 of the Criminal Code of Georgia, committing the same action by a person who has already been administratively punished for violating the isolation and / or quarantine rules, shall result in criminal liability. The abovementioned crime committed by the legal entity envisages a fine, deprivation of the right to operate, as well as the possibility of joint use of liquidation and fine, while in the case of a physical person - house arrest from six months to two years and / or up to three years of imprisonment.